ارکیده وحشی در خانه پرورش بدهید

ارکیده وحشی در خانه پرورش بدهید
مطمئن شوید این گیاه را در معرض مقدار زیادی نور خورشید قرار نمی‌دهید. چرا که در این حالت نوک برگ‌ها می‌سوزد و شاخسار قهوه‌ای می‌شوند. اکثر گونه‌هایی گیاه ارکیده وحشی که در جنگل‌های شمال آمریکا یافت می‌شوند، نور کم را ترجیح می‌دهند.
ارکیده وحشی یا “گودایرا” دارای ۲۵ گونه ارکیده است که به خاطر شکل خاص گل‌ها بسیار محبوب است. پیدا کردن این گیاه در هر جایی از کره زمین که هستید آسان است. ارکیده وحشی در هر جایی پیدا می‌شود، از آفریقا و آمریکا گرفته تا جزیره‌های دور افتاد. اما با وجود این پراکندگی گستره، به دلایل بسیاری مانند جنگل زدایی، شاید نتوان آن را به راحتی پیدا کرد.

برگ‌های گیاه به صورت خزنده رشد می‌کنند و در نهایت رشدشان به سمت خورشید متمایل می‌شود.

با توجه به اینکه این گونه به طور گسترده در همه جای این دنیا پخش است، اما باز هم پیدا کرد آن در گلفروشی‌ها و گلخانه‌ها سخت خواهد بود چرا که همانطور که گفتیم این گیاه به طور گسترده نابود شده است.

اگر نتوانستید خود گیاه ارکیده وحشی را پیدا کنید، می‌توانید دانه آن را بکارید.

شرایط رشد

– نور

مطمئن شوید این گیاه را در معرض مقدار زیادی نور خورشید قرار نمی‌دهید. چرا که در این حالت نوک برگ‌ها می‌سوزد و شاخسار قهوه‌ای می‌شوند. اکثر گونه‌هایی گیاه ارکیده وحشی که در جنگل‌های شمال آمریکا یافت می‌شوند، نور کم را ترجیح می‌دهند. مانند آن دسته از گیاهانی که در کف جنگل‌ها یافت می‌شوند. پس شرایط نوری گیاه در خانه هم باید مانند شرایطی باشد که در طبیعت دارد.

– آبیاری

خاک ارکیده وحشی را مرطوب نگه دارید و اجازه ندهید در بین دو آبیاری به طور کامل خشک شود. اما قبل از آبیاری مطمئن شوید سوراخ‌های زهکش گلدان باز و به اندازه کافی هستند. اگر سوراخ‌ها ناکافی بودند، به وسیله میخ، دریل یا هر شئ دیگری، تعدادی سوراخ به کف گلدان اضافه کنید.

اگر بعد از مدتی مشاهده کردید برگ‌ها پژمرده شده اند، احتمالا گیاه در حال پوسیدگی است.

– دما

دمای مورد نیاز در گونه‌های مختلف متفاوت خواهد بود، اما این گیاه در کل سرما را تحمل نخواهد کرد.

– خاک

خاکی با زهکشی خوب، خاک مناسب برای کاشت ارکیده وحشی است. در هنگام تهیه خاک مناسب مقداری مواد ارگانیک مانند پیت هم به آن اضافه کنید تا تغذیه گیاه بهتر شود.

– کود دهی

گیاه را به وسیله یک کود متعادل و رقیق شده کود دهی کنید. اگر گیاه بعد از مدتی شروع به گلدهی کرد، کود دهی را افزایش دهید.

تکثیر

 

ارکیده وحشی از طریق ریزوم رشد می‌کند و می‌توان آن را به وسیله تقسیم ریزوم هم تکثیر کرد.

برای تکثیر به روش تقسیم ریزوم، ابتدا صبر کنید تا گیاه به اندازه کافی رشد کند. زمانی که گیاه به اندازه کافی بزرگ شد، اجازه دهید خاک گلدان گیاه اندکی خشک شود. سپس به کف و دیواره‌های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می‌شود. خاک قدیمی اطراف ریشه گیاه را به آرامی با دست جدا کنید و مواظب باشید که در این مرحله به ریشه‌های گیاه آسیبی نرسانید. حالا با احتیاط ریزوم گیاه را به ۲ یا چند تکه تقسیم کنید و به هر بوته هورمون رشد بزنید و آن را در گلدانی کوچکتر به صورت جداگانه، که از قبل با خاک تازه پر شده باشد، بکارید. اگر تکثیر گیاه طول کشید ناامید نشوید، این گیاه به راحتی تکثیر نمی‌شود.

تعویض گلدان


اگر ارکیده وحشی را درون گلدان نگهداری می‌کنید، گیاه را هر ساله تعویض گلدان کنید. اگر گیاه علائم استرس مانند بیرون زدن ریشه‌ها از گلدان و برگ ریزی را نشان داد، گلدان آن را عوض کنید. در هنگام تعویض گلدان ارکیده وحشی بسیار دقت کنید تا به سیستم ریشه‌ای گیاه آسیب نزنید چرا که در این صورت گیاه از بین می‌رود.

در کل زمانی که گیاه بسیار بزرگ شده بود و رشد زیادی کرده بود، زمان تعویض گلدان آن فرا رسیده. در این هنگام ابتدا اجازه دهید خاک گلدان گیاه اندکی و نه به طور کامل خشک شود. سپس به کف و دیواره‌های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می‌شود. گلدانی تنها یک سایز بزرگ‌تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید.

 

 

۱۶ اسفند ۱۳۹۶ ۰۹:۲۴
خبرفردا |
تعداد بازدید : ۲,۰۴۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید