۱۰ نوع کاکتوس زیبا و متفاوت که تا به حال ندیده‌اید

۱۰ نوع کاکتوس زیبا و متفاوت که تا به حال ندیده‌اید
این کاکتوس نام بومی خود را به خاطر شکل ظاهری مار مانند خود گرفته است. این کاکتوس بومی کشور مکزیک است و در سایر مناطق جهان توان ادامه حیات ندارد. زیرا بسیار به محیط بومی خود وابسته است. این گونه کاکتوس به خاطر کمیاب بودن توسط مجموعه دارها و گیاه شناسان جمع آوری می‌شود. همین امر باعث شده تا در معرض خطر انقراض باشد. این گیاه با گل‌های زرد درخشان با مرکزیت قرمزی که دارد، بسیار جذاب است.
در پاره‌ای از مواقع، دنیای گیاهان آنقدر زیبایی دارد و عجیب و غریب می‌شود که باعث تعجب انسان‌ها می‌گردد. گیاهان به حدی از تنوع برخوردارند که می‌توان به تک‌تک آنها لقب منحصر به فرد بودن داد. کاکتوس‌ها نیز از جمله گیاهان شگفت‌انگیز جهان پیرامون ما هستند. این گیاهان که گویی فقط از یک تکه پوست ضخیم پر از تیغ  درست شده‌اند، قادرند در شرایط سخت آب و هوایی گرم و آزار دهنده زنده بمانند که کمتر موجودی قدرت بقا در آن را دارد. کاکتوس‌ها توانایی ذخیره سازی بالایی از آب را زیر پوستشان دارند. این توانایی به آن‌ها امکان داده تا در بدترین شرایط آب و هوایی مانند: صحرا و حتی کوهستان‌های بی آب و علف زنده بمانند. کاکتوس‌ها در بین سایر گونه‌های گیاهی که دیده‌ایم و می‌شناسیم بسیار تفاوت دارند. در ادامه این مطلب شما را با ۱۰ کاکتوس زیبا و منحصر به فرد، که می‌توانید در محیط خانه و یا آپارتمان پرورش دهید، آشنا می‌کنیم. 

۱. آگاو (Agave) 

این گیاه از زائده‌های انگشت مانندی تشکیل داده است. این نوع خاص در نمونه‌های قدیمی ترش روی هر زائده انگشت مانند یک یا چند تار سفید آویزان دارد. این تارها وظیفه محافظت از گیاه را نیز بر عهده دارند. آگاواها از یک جوانه شروع شده و به مرور زمان با اضافه شدن تعداد انگشتانه‌ها توسعه می‌یابد. همچنان با فتوسنتزی که انجام می‌دهد، زائده‌های انگشتی آن به مرور زمان ضخیم‌تر می‌شود. هنگامی که شکل واقعی آگاو تشکیل شد، این گیاه شکل خود را حفظ کرده و آن را قوی‌تر و ضخیم‌تر می‌کند. این گیاه بعد از گل دهی از میان می‌رود. برخلاف بقیه گونه‌ها که از خود جوانه باقی می‌گذارند، آگاوه از خود جوانه‌ای باقی نمی‌گذارد. 

کاکتوس Ariocarpus Fissuratus
 
۲. کاکتوس آریوکارپوس فیساراتوس (Ariocarpus Fissuratus) یا سنگ‌های زنده

این گونه کاکتوس دارای خارهای بیرونی است اما چند گونه دیگر از این نمونه بدون خارهای بیرونی وجود داشته و یا به مرور زمان پس از رشد کردن آنها را از دست می‌دهند. یک نمونه به نام  A. fissuratus رشد بسیار کندی دارد که از نوع بدون خارهای خارجی است. این گیاهان کم رشد بعضا تا ۵۰ سال طول می‌کشد تا به قطر ۱۱ تا ۱۳ سانتی متر برسد. این گیاه با توجه به اینکه  فاقد سیستم دفاعی بیرونی است، بسیار آسیب پذیر بوده بنابراین، این گونه در معرض نابودی قرار دارد. کاکتوس A. fissuratus برای جبران خلاء دفاعی خود در مکان‌های صعب‌العبور و سخره‌ها رشد می‌کند. در ضمن این کاکتوس قادر است، مقدار کمی مواد روانگردان تولید کند تا مانع از خورده شدنش توسط حیوانات شود.

کاکتوس (Astrophytum caput-medusae)
 
۳. کاکتوس (Astrophytum caput-medusae)  

این کاکتوس نام بومی خود را به خاطر شکل ظاهری مار مانند خود گرفته است. این کاکتوس بومی کشور مکزیک است و در سایر مناطق جهان توان ادامه حیات ندارد. زیرا بسیار به محیط بومی خود وابسته است. این گونه کاکتوس به خاطر کمیاب بودن توسط مجموعه دارها و گیاه شناسان جمع آوری می‌شود. همین امر باعث شده تا در معرض خطر انقراض باشد. این گیاه با گل‌های زرد درخشان با مرکزیت قرمزی که دارد، بسیار جذاب است. دانه‌های این کاکتوس در میان گل آن رشد می‌کند. محدودهٔ طول این کاکتوس بین ۱۱ تا ۲۲ سانتی‌متر است.

 کاکتوس پیتوت (peyote )
 
۴. کاکتوس پیتوت (peyote )

این کاکتوس با نام علمی Lophophora Williamsii معمولا به عنوان peyote شناخته می‌شود. با توجه به مواد توهم‌زایی بالایی که در این کاکتوس وجود دارد، برخی از قبایل بومی آمریکا از آن استفاده می‌کنند. و معتقدند با استفاده از این کاکتوس می‌توانند با ارواح و دیگر موجودات ماوراء طبیعی ارتباط برقرار کنند و آن‌ها را درک کنند. 

کاکتوس دیسکو (Discocactus horstii)
 
۵. کاکتوس دیسکو (Discocactus horstii)

وقتی کاکتوس دیسکو، کل فضای گلدان را پر می‌کند که به رشد کامل خود رسیده باشد. در این هنگام است که کاکتوس با گل‌های سفیدش بسیار دیدنی و جذاب می‌شود. کاکتوس دیسکو در اوایل زندگی به رنگ سبز و در اواخر عمر خود به رنگ قرمز در می‌آید. این کاکتوس‌ها در ارتفاع ۳۴۰ متری از سطح دریا رشد می‌کنند. این کاکتوس‌ها به رطوبت بالا حساس هستند و به راحتی با آب زیاد پوسیده می‌شوند.

کاکتوس (Hylocereus undatus) 
 
۶. کاکتوس (Hylocereus undatus)

این کاکتوس با گل‌های بزرگ و میوه خوراکی شبیه به میوه اژدها بسیار شناخته شده است. گل‌های سفید و بزرگ آن می‌تواند پهنایی به عرض ۳۵ سانتی متر و طولی برابر ۲۳ سانتی متر داشته باشد. هر گل این کاکتوس تنها یک بار میوه می‌دهد. میوه آن پس از مدتی از روی کاکتوس می‌افتد. میوه Hylocereus undatus هم در میان انسان‌ها و هم حیوانات طرفداران زیادی دارد. در ضمن گل کاکتوس Hylocereus undatus دارای رایحه دلپذیر وانیلی است.

 کاکتوس (Pereskiopsis spathulata)
 
۷. کاکتوس (Pereskiopsis spathulata)

برخی از انواع این نوع کاکتوس‌ها دارای برگ و حفاظ تیغ دار(خارهای خارجی) هستند. از ویژگی‌های این گیاه خاصیت قلمه زنی آن است که می‌توان با استفاده از قلمه زدن باعث سرعت بخشیدن به رشد این کاکتوس در گلدان شوید. قلمه‌های تازه این کاکتوس می‌توانند خیلی زود گلدهی کند. شما با استفاده از قلمه زدن این کاکتوس به سرعت آن را گسترش بدهید. همچنین این کاکتوس می‌تواند کم آبی را تحمل کرده و قادر است تا در دمای ۱۲ درجه سانتی گراد بالای صفر نیز زنده بماند، پایین‌تر از این دما باعث نابودی آن می‌شود.

کاکتوس (subterraneus turbinicarpus) 
۸. کاکتوس (subterraneus turbinicarpus)

هنگامی که از کاکتوس‌ها صحبت می‌کنیم، ناخوداگاه به فکر پوست ضخیم و پر از تیغ آنها می‌افتیم. احتمالا در زندگی همه ما لااقل یکبار نیش حاصل از خار کاکتوس را تجربه کرده‌ایم. همان طور که در فهرست‌های بالا مشاهده کرده‌اید، تمامی کاکتوس‌ها از این خصلت برخوردار نیستند. چیزی که کاکتوس subterraneus turbinicarpus را منحصر به فرد می‌کند، اندازه ریشه این گیاه است. ریشه این کاکتوس از حجم بسیار بالایی نسبت به خود کاکتوس برخوردار است و همین امر باعث تعجب همگان شده است. این ریشه‌ها با توجه به ساختاری که دارند، قادرند آب زیادی را در خود ذخیره کنند. همین آب ذخیره شده، کاکتوس را در روزهای بی آبی و خشکسالی حمایت می‌کند و باعث زنده ماندن در شرایط سخت می‌شود.

آچاریو کاکتوس ( artichoke) 
 
۹. آچاریو کاکتوس ( artichoke)

به طور معمول به عنوان artichoke کاکتوس شناخته می‌شود، این تنها گونه در جنس Obregonia است. بیشتر گونه‌های این نوع کاکتوس دارای پوستی مصلح به خار است. این خارها اغلب بعد از مدتی از روی پوست کاکتوس جدا شده و بر روی زمین می‌ریزد. شکل رشد این نوع کاکتوس به شکلی زیبا مارپیچی است. همین امر باعث زیبایی منحصر به فرد آن شده است. این کاکتوس در تابستان گل می‌دهد. این گل‌ها بعد از مدتی تبدیل به میوهای خوراکی گوشتی می‌شوند.

کاکتوس (Blossfeldia liliputana)
 
۱۰. کاکتوس (Blossfeldia liliputana)

این کاکتوس اغلب در میان سنگ‌های رشته کوه‌های آند رشد می‌کنند. این کاکتوس نام خود را از سرزمین لیلیپوت در رمان «سفرهای گالیور» به دست می‌آورد. چون همه شهروندان آن دارای قد و هیکل کوچکی بودند. این کاکتوس از انواع کوچکترین کاکتوس‌ها به حساب می‌آید، که می‌تواند تنها ۱.۳ سانتی‌متر رشد کند. اندازه و الگوی رشد آن از عجایب این کاکتوس بر شمرده می‌شود. نقطه رشد آن معمولا به شکل گرد است که از نقطه مرکزی گیاه رشد می‌کند. گلدهی آن در فصل تابستان است و دانه‌های حاصل از گلدهی این کاکتوس آنقدر کوچک هستند که به آسانی لای سنگ ریزه‌ها و دانه های ماسه مخفی می‌شوند. 

منبع: listverse

۱۹ شهریور ۱۳۹۶ ۰۹:۴۹
خبرفردا |
تعداد بازدید : ۲,۳۵۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید