با این گیاهان خانه‌هایتان را خوشبو کنید

با این گیاهان خانه‌هایتان را خوشبو کنید
گیاهان موجودات بسیار مفیدی هستند نه تنها از برگ، گل، ساقه و ریشه آنها می‌توان بهره برد بلکه از زیبای‌های بی‌نظیر و استشمام عطرهای دل انگیز آنها نیز می‌توان حس تازگی و طراوت را تجربه کرد.
 دلایل بسیار زیادی وجود دارد که در داخل و محیط بیرون از خانه، از گیاهان استفاده کنیم بطور مثال برای تمیز کردن هوا، کاهش میزان استرس و الودگی، زیبایی بخشی به محیط و استفاده از اکسیژنی خالصی که  تولید می کنند از آنها استفاده می‌کنیم. در این گزارش شما را با گیاهانی معطری آشنا می‌کنیم که سوای عطرآگین کردن محیط خانه از زیبایی‌های بصری آنها نیز می‌توانید کمال استفاده را ببرید. در ادامه مطلب با این گیاهان خوشبو آشنا می‌شوید.

 

 گل های معطر

 
 
شمعدانی معطر

این گل که رایحه آن طیف وسعی را پوشش می‌دهد بسیار شگفت انگیز است این گیاه همچنین دارای برگ های بندداری است که زیبایی خاصی را به منزل شما می دهد و این در حالی است که لمس کردن شاخ برگ این گیاه همراه می‌شود با معطر شدن منزل شما 
آب و مواد غذایی این گیاه باید بطور منظم تامین شده و در آن وقفه ایجاد نشود این گیاه به آفتاب فراوان جهت رشد و نمو نیاز دارد اگر چنین محیطی برایش فراهم نشود سرعت رشد کردنش کاهش می‌یابد و به شکل ساقه‌ای باریک و کم پشت رشد می‌کند.

 

 گل معطر

 
 
یاسمن عربی

گل یاسمن عربی در تمام طول سال طراوت و عطر خاص خود را دارد در صورتی که نور کافی به آن برسد و پرستاری از ان و رسانیدن آب و کد کافی را از یاد نیرید. این گیاه به نور فراوان نیاز دارد و همچنین خاکش بطور دائم باید مرطوب باشد سعی شود موقع کد دهی آن را در فصل بهار و تابستان انجام دهید. از انجایی که یاسمن عربی یگ گیاه رونده است شما با استفاده از داربست می توانید وصعت پوشش دهی آن را افزایش دهید.

 

 مرکبات

 
 
مرکبات

این گونه از گیاهان سرشار از عطر و طراوت هستند از بوی شیرین پرتغال، لیمو، گریپ فروت تا رایحه دل انگیزی بهار نارنج. بسیاری از این گونه‌ها به ‌آسانی رشد می‌کنند به شرط آنکه در محیط خیلی سرد و یا خیلی گرم نباشند کافیست نور و آب کافی به آنها برسد این دسته از گیاهان نیاز به مراقب خیلی خاص ندارند همچنین شما می‌توانید از میوه‌های بسیار متنوع و خوشمزه آنها نهایت استفاده را ببرید.

شما می توانید نهال مرکبات را در جایی از حیاط منزل که نورگیر خوبی دارد بکارید گونه های کوچکتر و گلدانی ای نیز از مرکبات وجود دارد که می توان روی بالکن منزتان ان ها را پرورش دهید. یادتان نرود که بطور منظم آب گیاه را تامین کنید. لازم به تذکر است از آنجایی که رشد این گیاه کند است اگر از نهال پیوندی استفاده کنید خیلی زودتر به شکوفه‌های معطر و میوه دست می‌یابد.

 

اوکالیپتوس


اوکالیپتوس

اوکالیپتوس از آن دسته از گیاهان است که اکثر باغبانان از آن  برای محیط منزل استفاده نمی کنند چون این درخت سالها طول می‌کشد تا به یک درخت بالغ تبدیل شود این درخت با شاخ برگ به رنگ آبی خاکستری سایه بانه خوبی به وجود می اورد شما می توانید با مالش دادن برگ‌ها و شاخه های نازکش به بوی خاصی که از ان تراوش می شود دست یابید. این گیاه به محیطی که روشن و آفتاب‌گیر باشد نیاز دارد اب این گیاه نیز باید در طول سال بطور منظم تامین شود شاید هرس کردن این گیاه غول پیکر کمی هراس آور باشد اما رایحه آن بسیار خاص و منحصربفرد است. 

 

 رز

 

 
رز فلوریبوندا Stephanotis

یاسمن گیاهی است دوست داشتنی با گل‌های سفید و بسیار خوشبو، این گیاه با برگ های سبز و براقی که دارد چشم‌ها را به خود خیره می‌کند عطر و بوی آن نیز مثال زدنی است.

گل یاسمن به محیط نورگیر و مرطوب علاقه‌مند است و فصل گلدهی آن معمولا بهار و تابستان است این گیاه با خاک اسیدی سازگاری دارد.

این گل که به دسته گل عروسی نیز معروف است دارای شکوفه های سفید و بسیار خوشبو است این گیاه حتی اگر شکوفه هم نداشته باشد چون دارای برگ‌های سبز تیره و براق است مورد استفاده قرار می گیرد.

رز فلوریبوندا به محیط بسیار نورگیر نیاز دارد و فصل باروری ان بهار و تابستان بوده و مصرف آب این گیاه در فصول سرد سال کمتر می شود این گیاه به آرامی رشد می کند بهتر در فصول سرد سال در داخل منزل و در فصول گرم در خارج از منزل نگه داری شود.

گل چای/ بگونیا
 
گل چای سرخ یا بگونیا

بگونیا امروزه از مد افتاده است این درحالی است که بسیاری از گونه های این گیاه معطر نیستند گونه خوشبوی آن دارای گل های صورتی خوشبویی است که برگ سبزو براقی دارند.

بگونیا مورد علاقه های قدیمی از مد افتاده است. در حالی که بسیاری از آنها معطر نیست، استفاده از بینی خود را در حالی که خرید به کشف انواع مانند چای رز بوده اند. این زیبایی ارائه می دهد خوشه از گل های معطر صورتی بیش از برگ های سبز براق می نماید.

این گیاه در محیطی که نور گیر باشد رشد و نمو خوبی دارد و خاک آن  نیز باید رطوبت بالایی داشته باشد فصل کودهی آن باید بطور منظم در فصل بهار و تابستان باشد این گل در روزهای آفتابی عطر و بوی بیشتری از خود ساطع می‌کند.

 

 گل ساعت

 
 
گل ساعت

این گل که یکی از عجیب و غریب ترین نوع گیاه خانگی بحساب می آید توانایی رشد در خانه را نیز دارد و دارای تنوع زیادی است که دو گونه الهام و الیزابت آن بسیار مشهور است که دارای عطر و رایحه دلپذیری نیز هستند.

این گونه نیز به نور کافی برای رشد نیاز دارد و خاک آن نیز بطور متوسط باید مرطوب باشد بهترین فصل برای تامین مواد غذایی مورد نیاز آن در بهار و تابستان است.

از آنجایی این گیاه مثل پیچک‌ها رونده است وجود داربست و حتی میخ و طناب برای رشد و نمو آن لازم است اگر گل ساعتی خوب تغذیه و مراقبت شود شکوفه و برگ‌های فراوانی را به ثمر می‌‍رساند.

 

 با این گیاهان خانه‌هایتان را خوشبو کنید

 
 
یاسمن (آگوستا)

یاسمن گلی است که لقب معطرترین گل را به خود اختصاص داده است این گل بسیار زیبا و دوست داشتنی است برگ‌های سبز تیره و براق آن با گل‌های سفید خالص جلوه بسیار زیبایی راد به آن بخشیده است.

این گل مثل اکثر گل‌های معطر به محیطی بسیار روشن و آفتابگیر نیاز دارد و فصل گلدهی آن بهار و تابستان است.  


منبع: bhg

 

 


۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ۰۸:۳۶
خبرفردا |
تعداد بازدید : ۲,۳۵۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید