پشت‌ بام‌ منزل‌تان را درختکاری کنید

پشت‌ بام‌ منزل‌تان را درختکاری کنید
ما اینجا یک راهنمای مختصر برای‌تان جمع کرده‌ایم درباره اینکه چطور روی پشت‌بام‌تان یک فضای سبز خودمانی ایجاد کنید.
کاشتن درخت و سبز کردن گیاه روی پشت‌بام ایده خوبی است که از سه جهت مفید است؛ اینکه حال‌تان را خوب کرده و هوای شهرتان را کمی تمیزتر می‌کند و در ضمن هزینه‌های گرمایشی خانه‌تان کمتر هم می‌شود. 


پشت‌بام‌ سبز


این فایده‌ای است که خارجی‌ها درباره «پشت‌بام‌های سبز» یا «پشت‌بام‌های زنده» نوشته‌اند ولی ما ایرانی‌ها یک فایده دیگر هم برای این فضاهای مهربان سراغ داریم؛ آنهایی که هنوز اهل شب‌نشینی روی پشت‌بام‌شان هستند، می‌توانند با صرف اندکی هزینه و کمی حوصله، یک جای جمع و جور و باطراوت بسازند. ما اینجا یک راهنمای مختصر برای‌تان جمع کرده‌ایم درباره اینکه چطور روی پشت‌بام‌تان یک فضای سبز خودمانی ایجاد کنید.

 

پشت‌بام‌ سبز

 

با یک مهندس سازه درباره تغییر کاربری پشت‌بام‌تان مشورت کنید. شما باید بدانید ساختار پشت‌بام‌تان می‌تواند وزن اضافی یک باغچه تازه را تحمل کند یا نه. قوانین مربوط به شهرداری‌تان را هم چک کنید که مبادا ساختن یک باغچه روی پشت‌بام با اصول خاصی مخالف باشد. بهتر است بدانید به طور کلی هر مترمربع باغچه حدود 800 گرم وزن ساختمان‌تان را افزایش خواهد داد. 

 

شیب پشت‌بام چطور باشد

 

شیب پشت‌بام باید طوری باشد که وسط ساختمان‌تان چاله نیفتد و گرفتارتان نکند. کارشناسان می‌گویند، شیب 40 درجه برای شیروانی‌ها به اندازه کافی مطمئن است و می‌تواند کارتان را راه بیندازد. 

 

پشت‌بام را زهکشی کنید

 

قبل از اینکه پشت‌بام‌تان را پر از درخت کنید، به فکر زهکشی ساختمان‌تان باشید. راه آب باید طوری باشد که در نهایت به ناودان برسد و گوش شما را از شنیدن صدای شلپ‌شلوپ خلاص کند. 

 

پشت‌بام‌ سبز

 

روی پشت‌بام از عایق رطوبتی استفاده کنید

 

روی سقف‌ خانه‌تان را حتما عایق کنید وگرنه چند وقت بعد از باغبانی سقف خانه روی سرتان خراب می‌شود. هرقدر هم که خودتان خبره هستید، این‌ یک کار را به اهل فن بسپارید و خودتان نظاره‌ کنید! لایه بعدی که روی عایق و لایه ضد آب قرار می‌گیرد، خاک است. یادتان باشد در این بخش هم زهکشی را فراموش نکنید. خوشبختانه برای زیرسازی باغچه‌تان گزینه‌های زیادی دارید اما این دلیل نمی‌شود که توصیه‌های بنا را دست‌کم بگیرید. بعضی از گزینه‌های کلی شما اینهاست: زغال سنگ نارس، خاک رس، مالچ، فوم گلفروش، پلیمرهای ضد آب و... .  راستی! در این میان هوای جیب‌تان را هم داشته باشید.

 

باغچه‌تان را تکه‌تکه کنید

 

آدم است دیگر، دلش تنوع می‌خواهد. باغچه‌تان را بنابر گیاهانی که قرار است داشته باشید، بخش‌بندی کنید. بعد از زیرسازی درست و حسابی حالا وقت این است که در باغچه‌تان خاک بریزید. خاک باغچه چون وزن خیلی زیادی دارد، معمولا برای پشت‌بام‌های سبز استفاده نمی‌شود. توصیه ما این است که حواس‌تان به این چند ویژگی باشد: اولا خاک باغچه پشت‌بامی‌تان باید تا حد امکان سبک باشد و دوم اینکه باید جنسش طوری باشد که آب را نگه ندارد. شما می‌توانید از مخلوط خاک‌های ارگانیک و غیرارگانیک استفاده کنید. اینجا هم گزینه‌های زیادی پیش روی‌تان است؛ از تورب خزه و پوسته نارگیل گرفته تا پرلیت و... . در این مرحله هم لطفا با یک اهل فن مشورت کنید و بی‌گدار به آب نزنید. 

 

پشت‌بام‌ سبز

 

درختچه‌های‌تان را بکارید

 

درختان و گیاهانی را پیدا کنید که در محل زندگی‌تان راحت‌تر رشد می‌کنند. دنبال گیاهانی باشید که ‌آب کمتری نیاز دارند. سقف‌های ما طاقت توفان‌های سهمگین و باران‌های شبانه‌روزی را ندارد و در این شرایط ‌اشک‌شان درمی‌آید! 

 

غیر از نیاز کم به آب، دنبال گیاهانی باشید که در شرایط مختلف آب و هوایی خم به ابرو نمی‌آورند. گیاهانی که قرار باشد با یک تابش تند خورشید خانم یا وزش نسیم ملایم صبحگاهی قهر کنند، اهل پشت‌بام‌نشینی نیستند. 

 

‌از کجا بخرید؟

 

یک توصیه کوچک اما مهم یادتان باشد. این توصیه همیشه جواب می‌دهد. گیاهانی که قرار است تهیه کنید را از فروشندگان محلی و دست‌ اول بخرید؛ چون مغازه‌های پرآب و تاب قیمت‌شان بیشتر است و قدرت جیب شما محدود. 

 

از گیاهان آپارتمانی‌ای استفاده کنید که جای کمتری می‌گیرند. قرار نیست سرو شیرازی روی پشت‌بام‌تان داشته باشید یا یک درخت سکویا بالای آسمانخراش‌تان پرورش دهید؛ همین‌قدر که حال خودتان و هوای شهرتان خوب شود، کافی است. 

 

‌آب بدهید!

 

این توصیه به نظر عجیب می‌رسد اما تو را به خدا حواس‌تان به آب دادن  گیاهان‌تان باشد و همان‌قدری که واقعا به آب نیاز دارند، سیراب‌شان کنید. افراط و تفریط نکنید. قرار نیست شلنگ آب را شبانه‌روز باز بگذارید.  از طرفی هم نباید بندگان سبز خدا را به امید باران رها کنید. اگر زمانی باران گرفت، خودتان آب به درخت‌ها ندهید و بگذارید خودشان با آب باران صفا کنند. این توصیه آخر را هم از ما داشته باشید؛ حواس‌تان به آب دادن منظم به گل‌های‌تان باشد. به قول شازده کوچولو آدم در برابر گل‌هایی که اهلی‌شان کرده، ‌مسئول است. 

 

 

مطالب مرتبط:

 

۱۸ فروردین ۱۳۹۹ ۱۰:۵۸
برترینها |
تعداد بازدید : ۳,۹۱۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید