بهار ،امسال در خانه شما

بهار ،امسال در خانه شما
اگر شما هم از آن‌دسته انسان‌هایی هستید که از روزهای طولانی و پرنور بهار، احساس سرزندگی و شادابی می‌کنید، باید از همه نشانه‌هایی که ربطی به این فصل و حال و هوای بی‌نظیر آن دارد، استقبال و تمام خانه را برای سرشار‌شدن از آنها آماده کنید.
بهاری‌شدن خانه، حال و هوای شما و اعضای آن را تغییر می‌دهد. ایده‌های مختلفی می‌توانند در خانه اجرا شوند اما ایده پرورش و نگهداری از گل‌ها و سبزیجات خانگی، بدون رقیب است. 


قلب تپنده خانه

 

گلدان‌های کوچکی که کنار انباری خاک می‌خورند را به خانه بیاورید. آنها را با خاک مرغوب پر کنید و حالا پیشنهاد ما! شما می‌توانید با کاشت بذرهای سبزیجات، سرسبزی و طراوت و عطرِ سرزندگی را با هم در فضای آشپزخانه داشته باشید. حس بسیار نابی است که با دستان خودتان سبزی سفره‌های‌تان را هر چند هم کم، بچینید و بشویید و سر سفره بیاورید. سبزی‌های مختلفی را می‌توانید برای این کار انتخاب کنید اما بهتر از همه ریحان سبز و بنفش با آن عطر سحرآمیز است. شاهی هم در رده بعدی پیشنهادها قرار می‌گیرد. مراقبت‌ زیادی لازم ندارد. کافی است عمق مورد نیاز بذر در خاک را درست انتخاب کنید و بعد هم گلدان‌‌های کوچک‌تان را در معرض نور و آب قرار دهید. همین! حالا می‌توانید هر روز از سبزی‌ها خبر بگیرید. همین خبرگرفتن از شرایط رشد بذرها، می‌تواند یک تفریح علمی جذاب هم برای بچه‌های شما باشد.


بالکن‌های زیبا


اگر خانه شما تراس یا بالکن دارد، آن را فراموش نکنید. به سراغ وسایلی که در آنجا انبار کرده‌اید بروید. اگر می‌توانید، آنها را به انباری منتقل کنید. تراس را برای پذیرایی از گل‌ها آماده کنید. گل‌هایی مانند رز‌های مینیاتوری که به‌صورت آبشاری در فضای بالکن می‌ریزند هم برای تراس‌های کوچک می‌توانند استفاده شوند. کافی است گلدانی را گوشه‌ای از این فضای کم قرار دهید و یک مسیر مشخص با طناب برای گل خودتان طراحی کنید. حتی می‌توانید به عطر رؤیاهایتان نزدیک‌تر شوید و به جای رز‌های مینیاتوری، یاس‌های زرد و سفید را در گلدان بکارید و درست مانند رزها مسیری را برایش درنظر بگیرید. به همین راحتی تمام خانه را مهمان عطر یاس می‌کنید. گلکاری روی تراس خیلی کوچک‌تان، به‌مراتب بهتر از آن است که آن فضای کوچک که در معرض دید کوچه و خیابان قرار دارد؛ تبدیل به انباری شود.

 

 

 
گلدان روی سفره

 

گلدان‌‌های کوچک لاله و بنفشه آفریقایی و پامچال را این روزها زیاد می‌بینید. وسوسه برانگیزند. شاید در خانه‌های آپارتمانی کم نور ما عمر زیادی نکنند اما می‌توانند در همان مدت زمان کم هم حال ما را خوب کنند. از فکر دودوتا چهارتاها بیرون بیایید و خودتان را برای حداکثر 2 یا 3 هفته پذیرایی از این گل‌ها آماده کنید. یکی از مزایای این گل‌ها با گلدان‌های کوچک‌شان این است که می‌توانید آنها را به‌راحتی جابه‌جا کنید. می‌توانید این گلدان را برای قسمتی از سفره شام خانواده اختصاص دهید. زیبایی این گل‌ها می‌تواند اشتهای بدغذاترین بچه‌ها را هم تحریک کند. اگر برای خرید این گل‌های کوچک به گلفروشی سر زدید، بدون تهیه یک گلدان گل اطلسی‌ به خانه بر نگردید. عطر اطلسی‌ها شادی روزهای بهاری خانه شما را ضمانت می‌کند. از بچه‌ها برای نگهداری از این گل‌ها کمک بگیرید و قسمتی از مسیر تربیتی را از این حال و هوای خوب بهاری عبور دهید.

 

یک همسایه خوب

 

اگر فضای مشاعی مانند باغچه در آپارتمان‌‌تان دارید، به آنجا هم سری بزنید. گل‌های رز بهترین گزینه برای این مکان‌ها هستند اما اگر همین مقدار باغچه را هم ندارید، با اجازه از همه اهالی آپارتمان، یکی دوتا از موزاییک‌ها را دربیاورید و گل‌های کوچک را بکارید. می‌توانید از گلدان‌های بزرگ برای مسیر‌های داخل راهروها استفاده کنید و گل‌هایی که با این شرایط نور و هوا می‌توانند رشد کنند را درونشان منتقل کنید. اگر بازهم بنا به هردلیلی نمی‌توانید به سراغ گلدان‌های بزرگ بروید؛ می‌توانید خانه همسایه را مهمان تولیدات بهاری خودتان کنید. گل‌هایی مانند پتوس به‌راحتی درون آب ریشه می‌دهند و می‌توانند رشد کنند. شما می‌توانید یکی از این گل‌ها را برای همسایه‌ها تقسیم کنید و در بطری‌های بازیافتی قرار دهید و آنها را به دست‌شان برسانید. به همین راحتی می‌توانید همراه شاخ و برگ‌های گل‌ها، مهربانی را هم هدیه کنید.

 

مطالب مرتبط:

 

 

 

۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۴:۰۰
تبیان |
تعداد بازدید : ۱,۲۹۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید