راهنمایی هایی برای باغبانی در بهار

راهنمایی هایی برای باغبانی در بهار
چکمه‌های باغبانی خود را به‌ پا کنید و برای کثیف کردن دست‌های خود، آماده شوید. بهار فصلی مناسب برای سر و سامان دادن به وضع باغچه‌هاست.

 اگر این روزها سری به بوستان‌ها و فضاهای سبز شهری بزنید، می‌بینید که کارگران مشغول آماده‌سازی گیاهان و درختان برای استقبال از بهار هستند.

از هرس درختان قدیمی گرفته تا کاشت نهال و درختچه‌های جدید و کوددهی و... در همین مقطع از سال انجام می‌شود تا با شروع سال جدید، شاهد فضای سرسبز و باطراوتی در شهر باشیم. خب، همین اتفاق باید در خانه‌ها هم بیفتد. اگر شما در گوشه حیاط خانه باغچه‌ای دارید یا بخشی از بالکن آپارتمان‌تان را به نگهداری از فضای سبز اختصاص داده‌اید و یا اینکه فضای سبزی روی پشت‌بام دارید باید رسیدگی به آن را از همین حالا شروع کنید. اگر می‌خواهید سرسبزی و طراوت بهار را در فضای سبز خانه‌تان داشته باشید همین روزها باید آستین بالا بزنید و به فکر مرمت طبیعت باشید.


شخم زدن خاک

اگر جزو کسانی هستید که سال به‌سال خاک باغچه‌ یا داخل گلدان‌های بزرگ‌تان را زیر و رو نمی‌کنید و یا اصطلاحا شخم نمی‌زنید، نباید انتظار فضای سبز شادابی در بهار داشته باشید. شخم‌زدن خاک برای تقویت آن، از اصول اولیه باغبانی است. بهترین و مناسب‌ترین زمان برای شخم‌زدن خاک از اوایل پاییز تا اواخر پاییز است زیرا احتمال یخ‌زدگی خاک وجود ندارد. یادتان باشد خاک‌های سخت و سنگین به هیچ وجه نباید هنگام خیس بودن شخم زده شوند چون باعث خراب شدن خاک می‌شود. روش‌های مختلفی هم برای شخم‌زدن باغچه وجود دارد که معروف‌ترین و ساده‌ترین آن به این شکل است؛ خاک را از چاله‌ای بر می‌دارند، برگردان کرده و به داخل‌‌ همان چاله می‌ریزند. این کار به روش شخم آسان معروف است که برای خارج کردن سنگ و اجزای اضافه زیر خاک و نیز از بین بردن علف‌های هرز کم‌جان به‌کار می‌رود.


کوددهی در فصل سرد

کوددهی به زبان ساده همان غذا‌دادن به گیاهان و درختان است. اگر گلدان گل و گیاه یا باغچه در خانه‌تان دارید باید با کوددهی هم آشنایی داشته باشید. کوددهی به گل‌ها و گیاهان و باغچه‌های آپارتمانی در فصول سرد سال به جای هر‌ماه یکبار، به هر ۲۰ روز یک‌بار کاهش پیدا می‌کند تا آنها بتوانند مواد مغذی را بهتر جذب کنند. در آستانه فصل بهار، یعنی همین روزها، کوددهی بسیار اهمیت دارد تا بتوان فضای سرسبزی در سال جدید داشت. خب، مهم‌ترین سؤال این است که از چه کودی استفاده کنیم؟ کودهایی مثل کریستالون، اگرومیل، میل اسپرینگ و کلات آهن برای غنابخشی خاک گلدان‌ها و سبز ماندن گیاهان کاملا مناسب هستند. این کودها را به راحتی می‌توانید از گلفروشی‌ها یا بازارهای گل و گیاه تهیه کنید. کافی است یک قاشق غذاخوری از این نوع کود‌ها را در ۴ لیتر آب حل کرده و آبیاری کنید.


هرس درختان و گیاهان

احتمالا این روزها در شهرتان هرس درختان را دیده‌اید، بهترین فصل برای هرس گیاهان و درختان زمانی است که آنها به خواب زمستانی فرو رفته‌اند. جوانسازی درختان به‌منظور باردهی بهتر با حذف شاخه‌های پیر و وادار کردن درخت به تولید شاخه‌های جدید از دلایل هرس‌کردن درختان است. هرس زمستانه زمانی انجام می‌شود که گیاه فاقد برگ و به‌اصطلاح به خواب زمستانی رفته است. این نوع هرس کردن بسیار مرسوم است چرا که در این زمان برگ‌ها ریخته شده و تمام شاخه‌های درخت قابل مشاهده است، همچنین از آنجایی که در این زمان گیاه زیست چندانی ندارد میزان آسیب به گیاه به حداقل می‌رسد.


کاشت پیاز گل‌های بهاری

اگر می‌خواهید از دیدن گل‌های بهاری در باغچه و گلدان‌های خانه‌تان لذت ببرید این روزها آخرین فرصت برای کاشت پیاز این گل‌هاست. کارشناسان گل و گیاه، پیازها را با توجه به زمان گلدهی به 4دسته تقسیم می‌کنند: پیاز بهاره، پیاز تابستانه، پیاز پاییزه و پیاز زمستانه. زمان کاشت پیاز بهاره، اواخر پاییز تا اواسط زمستان است که در فصل بهار می‌توان شاهد گل دادن آن بود. نرگس، لاله و سنبل از این دسته از گل‌های پیازی بهاره هستند که حسابی طرفدار دارند. یعنی شما می‌توانید سر سفره هفت‌سین‌تان، این گل‌ها را که حاصل پرورش خودتان است داشته باشید. آبیاری این پیازها تا زمان گلدهی هم اهمیت دارد؛ آبیاری گل‌های پیازی باید به‌صورت منظم انجام شود تا سطح خاک همیشه مرطوب باشد. در مقابل، آبیاری بیش از حد نیز باعث پرشدن فضای بین ذرات خاک شده، در نتیجه خاک حالت باتلاقی و اسیدی به‌خود می‌گیرد که باعث صدمه به ریشه گیاه شده و ریشه را می‌پوساند. هنگام خرید پیاز این گل‌ها هم باید دقت شود که پیاز زخمی، نرم، یخ‌زده، سیاه، پوسیده، پوک و چروکیده نباشد. پیاز خوب سالم، تمیز و پاک بوده و پوسته آن کامل و سالم است.


کاشت درختچه‌های جدید

کمی هم به فکر اضافه کردن گل و گیاه به باغچه‌ یا گلدان‌های خانه‌تان باشید تا فضای سبز متفاوتی را در بهار ببینید. کارشناسان گل و گیاه می‌گویند که فصل زمستان، به‌خصوص اسفندماه که درختان در استراحت و خواب زمستانی هستند بهترین فصل کاشت و جابه‌جایی درخت و درختچه است؛ یعنی شما علاوه بر درختکاری و اضافه کردن درختچه‌های جدید، می‌توانید آنها را در باغچه‌تان جابه‌جا هم بکنید. این نکته را درنظر داشته باشید که درختکاری و کاشت گیاه جدید در زمستان براساس طرح‌های از پیش تعیین‌شده و در روزهای آفتابی و آرام صورت می‌گیرد. همچنین زمین باید از نظر میزان رطوبت و... آماده کاشت باشد. درضمن نهال برای بالیدن و درخت‌شدن، نیاز اساسی به آفتاب مستقیم دارد.


اگر درخت، درختچه یا گیاهی در خانه دارید حتما در زمستان حذف شاخه‌های خشک و بیمار را انجام دهید تا آنها برای استقبال از بهار آماده شوند.کاری که می‌توانید انجام دهید جاری کردن آب پای درختان هنگام شب در دمای سرد است که باعث یخ بستن آب می‌شود. این عملیات به از بین بردن لارو و شفیره یا حشره کامل برخی از آفات که در داخل خاک وجود دارند کمک می‌کند.


جمع‌آوری بقایای گیاهی و بوته‌های آلوده برای جلوگیری از انتشار آفت و بیماری را هم انجام دهید.برگ‌های خزان‌شده بین شاخه‌ها و پای درختان را هم جمع و دفن کنید.


چه گیاهی را کجا و چطور بکاریم؟

کسانی که علاقه‌مند به نگهداری از گل و گیاه هستند یا باغچه‌ای بزرگ یا کوچک در خانه‌شان دارند باید اطلاعات مناسبی هم در این زمینه داشته باشند. درحیاط خانه ما چه گیاهی بهتر رشد می‌کند؟ برای فضاهای آپارتمانی که نور کمتری دارند چه کنیم؟ گل‌وگیاهی که کمتر رسیدگی بخواهد و خوب رشد کند کدام است؟ کدام گیاهان پس از رسیدگی به بار می‌نشینند؟ روش تکثیر این نوع گیاه چگونه است؟ اینها سؤال‌های متنوعی است که در ذهن علاقه‌مندان به نگهداری گل‌وگیاه شکل می‌گیرد. با استفاده از سایر مقالات موجود در  قسمت گیاهان زینتی  فضای باز و گیاهان آپارتمانی گلخانه پایش میتوانید اطلاعات خود را در زمینه انوع گیاهان تکمیل نمایید.


معروف‌ترین بازار گل و گیاه پایتخت

هر حوزه‌ای برای خودش معروف‌ترین هم دارد. در حوزه بازارهای گل و گیاه پایتخت نیز شناخته‌شده‌ترین بازار را می‌توان بازار گل و گیاه امام رضا(ع) دانست. بیشتر آنهایی که در شهر‌های نزدیک پایتخت حرفه مرتبط با گل و گیاه دارند، چند روز یک‌بار مهمان این بازار می‌شوند که اتفاقا نشانی سرراستی هم دارد. کافی است بزرگراه آزادگان را تا منتها‌الیه جنوب‌شرقی آن دنبال کنید. پس از رسیدن به میدان بسیج، باید به راست برانید و وارد بزرگراه امام رضا(ع) شوید. این بازار کمی بالا‌تر از انبار جعبه‌سازی و در سمت راست جاده قرار دارد. اینجا هم مانند بازار گل‌های دیگر، دارای فاز‌های مختلفی است. اگر قصد خرید گل‌های شاخه‌ای را دارید باید صبح خیلی زود راهی این مکان شوید. گل‌های شاخه‌ای این بازار محصول گلخانه‌های نواحی شمالی کشور و شهرستان محلات هستند و طرفداران زیادی دارند. اگر برای خرید این گل‌ها دیر بجنبید، نمونه‌های ‌تر و تازه را از دست می‌دهید و آنچه به‌جا می‌ماند، گل‌های با کیفیت درجه‌۲ هستند. فروشندگان و دلالان این گل‌ها در فروش اول‌شان، تخفیف‌های خوبی هم می‌دهند. گل‌های این بازار در تعداد کم به فروش نمی‌رسند. خیلی زود وانت‌بار‌ها و نیسان‌ها و گاری‌ها از شاخه‌های گل انباشته می‌شوند و تقریبا چیزی در چنته این گلفروش‌ها باقی نمی‌ماند. سالن گل‌های آپارتمانی، زینتی، بخش فروش نهال، وسایل گلکاری و قسمت فروش گلدان‌های فایبرگلاس و سفالی از بخش‌های دیگر این بازار گل هستند.

 

مطالب مرتبط:

۲۵ اسفند ۱۳۹۵ ۱۲:۱۷
همشهری |
تعداد بازدید : ۱,۹۹۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید