هیجده گل معطر که می‌توانید در باغچه‌ی خانه‌ی خود بکارید

هیجده گل معطر که می‌توانید در باغچه‌ی خانه‌ی خود بکارید
گلها عمدتاً به خاطر رنگ و یا بویشان در باغچه کاشته می‌شوند. آیا شما می‌خواهید باغچه‌ای داشته باشید که روز و شب بوی خوش بدهد و اعصاب‌تان را بعد از یک روز کاری سخت، هیاهو و قیل و قال آرامش و تسکین دهد؟ از میان معطرترین گلها که در دسترس قرار دارند برای باغچه‌ی خود انتخاب بکنید.
گلها برای شما چه معنایی دارند!
"گلها . . . ادعایی برتر و مفتخر هستند که پرتو زیبایی‌شان تمام سودمندی‌های دنیا را زیر سوال می برد." رالف والدو امرسون
"بنفشه های کوهی صخره‌ها را می‌شکافند." تنسی ویلیامز
"من ترجیح می‌دهم روی میز خود گل رز داشته باشم تا این که روی گردن خود الماس بیاویزم." اِما گلدمن


در مورد مکان ویژه‌ای فکر کنید که وقتی ناراحت هستید و یا در حالت روحی بدی قرار دارید دوست دارید به آنجا بروید. چه چیزی شما را سرحال می‌سازد؟ William Wordsworth ، شاعر بزرگ نیز از حالات روحی محزون و افسرده رنج می‌برد. در چنین مواقعی او تنها و سرگردان می‌گشت و نهایتاً با بیزاری روی چمن‌ها می‌نشست و در افکار خویش غرق می‌شد. وقتی به اطرافش نگاه می‌کرد چشمانش به نرگس‌های زرد زیبایی که در نسیم خنک صبحگاهی تاب می‌خوردند می‌افتاد. او ناگهان می‌دید که لبخند می‌زند و تأثیر این گلهای دوست داشتنی را بر روی خودش احساس می‌کرد. به نظر می‌رسید که آنها غمی را که او در دلش در آن لحظه احساس می‌کرد، برمی‌داشتند و به او الهام می‌بخشیدند تا قلمش را بردارد و این شعر زیبا را بنویسد :

 

"بارها وقتی روی تخت خود دروغ می‌گویم
در لحظات بیکاری و یا در حالت روحی محزون،
ناگهان جلوی چشمان باطنی ظاهر می‌شوند
که نعمت تنهایی است؛
و سپس قلب من با خوشی پر می‌شود،
و همراه با نرگس‌های زرد می رقصد."
گلها با شکل‌های دوست داشتنی و رنگ‌های زیبای خود حضوری را از خود نشان می‌دهند که روح خسته‌ی شما را سبک می‌کنند. بوی خوش آنها همانند مرهمی برای تن خسته و رنجور شما است. آیا این به این معنی است که همانند Wordsworth هر بار که احساس کاستی کردیم در میان چمنزاری با شکوفه‌های زیبا بنشینیم؟ البته که نه! شما می‌توانید با کاشتن گلهای معطر دوست داشتنی در حیاط خلوت خانه‌ی خود، بهشت کوچک خود را خلق کنید.
اما چگونه . . .
از بین بهترین گلهای خوشبو که در این مقاله آورده شده است انتخاب بکنید و یکی یا هر چند تا که می‌توانید در باغچه‌ی خانه‌ی خود بکارید . . .

 

زمستانی با گلهای معطر سفید :

 

گل برف (زنبق الوادی) :

 

 


اگرچه این گلها شکننده به نظر می‌رسند اما می‌توانید از بوی خوش آنها در طول سال لذت ببرید. رشد این گلهای جاودانه، طبق دپارتمان کشاورزی آمریکا (USDA) در مناطق 2 تا 9 آسان است. مراقبت از این گیاه نیز آسان است و شکوفه دادن آن به مراقبت زیادی نیاز ندارد. نوامبر یا دسامبر بهترین دوره برای کاشتن بذر آن است. این یک گیاه سمی است پس به هنگام کاشت آن بسیار مراقب باشید. کمی سایه و خاک مرطوب رشد آن را بهبود می‌بخشد. اما گیاه می‌تواند با آفتاب کامل و یا مناطق کاملاً سایه نیز سازگار شود.

 

یاسمن ستاره‌ای :

 این گلهای خوشبو در مناطق استوایی و یا گرم یافت می‌شوند. روغن‌هایی که از آنها به دست می‌آیند در عطرها و آروماتراپی به کار می‌روند که اثر آرامش بخشی دارند. این یک گیاه همیشه سبز است که در مناطق با کد کشاورزی 9 تا 11 به خوبی رشد می‌کند. گیاه با گرما، رطوبت و کمبود نور به خوبی سازگار است. اما این گیاه به نور خورشید خیلی زیادی نیاز دارد تا برگ‌های آن در تمام طول سال حتی در زمستان فعال بمانند. بهترین زمان برای کاشت یاسمن ستاره‌ای اواخر تابستان تا اوایل پاییز است. گیاه می‌تواند در انواعی از خاک‌ها رشد کند. اما اگر در خاک ماسه‌ای و یا شنی کاشته شود به آبیاری منظم نیاز دارد.

 

الیسوم خوشبو :

 

 این گلهای ریز و خوشبو هر ساله رشد می‌کنند. آنها در مناطق با کد کشاورزی 7 تا 11 به خوبی شکوفه می‌دهند. فرش‌های گل یا صورتی، سفید، زرد، هلویی و یا ارغوانی رنگ هستند. آنها برای فصل‌های خنک ایده‌آل‌ هستند و به راحتی می‌توانند رشد کنند. گیاه خاک‌های خنثی و یا مخلوط غنی را ترجیح می‌دهد. اگرچه این گیاه در آفتاب کامل به خوبی رشد می‌کند اما مرطوب نگه داشتن خاک با آبیاری منظم الزامی است. زدن گلها و برگ‌های خشک و پژمرده باعث بهبود گل دادن می‌شود. الیسوم‌هایی که در گلدان رشد می‌کنند بیش از الیسوم‌هایی که در زمین کاشته می‌شوند به کود نیاز دارند.

 

بوته‌ای با گلهای معطر :

 

رز :

 

 بوی خوش و وسوسه انگیز گل رز، قلب شاعران زیادی را تسخیر کرده است. نور کافی و فراوان، هرس منظم و کود دهی برای رشد بستری شکوفا و موفق از گل‌های رز، ضروری است. تابستان، بهار و پاییز فصل‌های جوانه زدن آنها هستند. کدهای کشاورزی برای هر نوع رزی فرق می‌کند. آنها به خاک نوع خاکبرگ نیاز دارند. عموماً آنها بعد از گذشت متوسط تاریخ سرما و یخ زدگی کاشت می‌شوند. این گیاهان به 5 تا 6 ساعت آفتاب خوب نیازمندند اما گونه‌هایی از آنها نیز وجود دارند که سایه را تحمل می‌کنند. به علاوه گردش هوای خوب برای گیاه لازم است تا به خوبی رشد کند. آبیاری منظم، شکوفه دادن آنها را بهبود می‌بخشد و در مقابل، شما شاهد بستری از رزهای زیبا و خوشبو خواهید بود.

 

دافنه :

 

 این گیاه از اواخر ژانویه تا فوریه گل‌های صورتی با بوی تند و میوه‌ای می‌دهد. فصل مناسب کاشت برای آنها در مناطق با کد کشاورزی 7 تا 9 فصل بهار است. دافنه‌ها وقتی خاک به خوبی آبکشی شده، نگهدارنده‌ی رطوبت و غنی از گیاخاک باشد به بهترین نحو رشد می‌کنند. این گیاه خشکی را تحمل نمی‌کند. هرس کم به ویژه در منطقه‌ی رشد برگ‌های سالم هر از گاهی توصیه می‌شود. یک الزام در باغچه‌ی شما این است که مراقبت انحصاری و کامل می‌تواند باعث شود این گلها به خوبی شکوفه دهند.

 

یاس بنفش :
 

 


این گلهای ستاره‌ای شکل و با بوی تند خوشبو به صورت خوشه‌ای رشد می‌کنند. آنها پرطاقت و کم خرج هستند و به آسانی رشد می‌کنند. مناطق با آب و هوای زمستانی خنک و ملایم برای رشد آنها بسیار سودمندند که عمدتاً این آب و هوا برای مناطق با کد کشاورزی 3 تا 7 است. در طول تابستان و یا مناطق با آب و هوای گرم، آنها نیاز دارند تا در معرض نور کامل قرار گیرند، سایه‌ی کم نیز این کار را برای آنها انجام می‌دهد. آنها در هر نوع خاکی رشد می‌کنند. این گلها به رنگ‌های مختلف مثل قرمز، صورتی، زرد، آبی و غیره موجود هستند. این گیاه به هرس سالانه نیاز ندارد اما گلهای پژمرده و خشک باید از شاخه‌ی اصلی کنده شوند. این کار، فرصتی به گیاه می‌دهد تا بر روی شکوفه‌های تازه کار کند.

 

گیاهان بالا رونده با گلهای معطر :

 

نخود شیرین :

 

 این گلها به خاطر بوی شدید خود مشهور هستند. گستره‌ی رنگ آنها از قرمز و صورتی تا زرد و سفید است. آب و هوای ملایم زمستان برای رشد آنها مناسب است. مناطق با کد کشاورزی 8 تا 10 مناطقی هستند که این گلها در آنها به خوبی شکوفه می‌دهند. آنها در اوایل بهار بهتر جوانه می‌زنند. گیاه به خاک آبکشی شده و خاکبرگ و قرار گیری کامل در معرض نور آفتاب نیاز دارد. آنها در خاک مرطوب به خوبی رشد می‌کنند. حلزون‌ها، جانوران کندرو و هم چنین زنگار، کپک خاکستری و لکه‌های برگ تهدیدی برای این گیاهان هستند. در نتیجه مراقبت اضافی برای دور نگهداشتن این آفت‌ها لازم است.

 

ویستریا :

 

 گلهای ویستریا با گلبرگ‌های بنفش و ته رنگ سفید همانند خوشه‌های انگور به نظر می‌رسند. فصل بهار و پاییز دوره‌ی کاشت آنها و از ماه آوریل تا ماه ژوئن دوره‌ی گل دادن آنها است. مناطق پرطاقت کشاورزی برای این گیاه کد 4 تا 9 است. گلهای ویستریا در نور کامل آفتاب و مناطق نسبتاً سایه با خاک خوب آبکشی شده و حاصل خیز به خوبی رشد می‌کنند. این گیاه در خاک سبک و یا ماسه‌ای و شنی سریعاً خشک می‌شود. بنابراین باید در شرایط خشک به خوبی آبیاری شود و به هرس منظم نیاز دارد تا به زیبایی شکوفه دهد.

 

پیچ امین الدوله :

 

 این گیاه بالا رونده در وسط تابستان گل می‌دهد. تاک‌های آن مناسب رشد در مناطق نسبتاً سایه تا آفتاب کامل هستند و گل‌های آن بوی شدیدی را از خود منتشر می‌کنند. این گیاه به آسانی رشد می‌کند. مناطق پرطاقت این گیاه با کد 2 تا 10 است و به خاک مرطوب و خوب آبکشی شده نیاز دارد. هرس منظم نیاز نیست و بریدن شاخه‌های بیش از حد رشد کرده و ساقه‌های ضعیف و آسیب دیده کافی است. در شرایط خشک به طور منظم آبیاری بکنید.

 

گلهای معطر برای پاسیو :

 

سنبل :

 

 این گلها با عطر و بوی خوش خود همه را می‌فریبند و در خاک خوب آبکشی شده و نور کافی و فراوان، بهتر شکوفه می‌دهند. آنها در تابستان به ویژه در مناطق پرطاقت با کد کشاورزی 8 تا 11 به خوبی جوانه می‌زنند. نوع خاک برای این گیاه می‌تواند ماسه‌ای، گیاخاک و شنی باشد. سنبل‌های جوان همانند هر گیاه جاودانه‌ی دیگری به مراقبت نیاز دارند. این گیاه اگر به خوبی ریشه انداخته باشد می‌تواند دوره‌های خشکی و گرما را تحمل کند. اما در خشکسالی، آبیاری الزامی و ضروری است. هرس یک سوم این گیاه، چند هفته قبل از سرمای شدید توصیه می‌شود.

 

گل میخک :

 

 این گلهای تند معطر به رنگ‌های صورتی، سفید و قرمز هستند. آنها هم در گروه گیاهان سالانه و هم در گروه گیاهان جاودانه قرار می‌گیرند. مناطق کشاورزی برای این گیاهان با کد 3 تا 10 هستند. گیاه به خاک حاصل خیز و خوب آبکشی شده نیاز دارد. آبیاری و کود دهی منظم توصیه می‌شود. اما آبیاری بیش از حد می‌تواند موجب زرد شدن برگها شود و آبیاری هفتگی کافی است. این گیاه به گردش هوای خوب در اطراف ساقه‌هایش نیاز دارد. بریدن بخش بالایی ساقه و لایه و تقسیم گیاه، شگفتی می‌آفریند و از بیماری‌های گیاه جلوگیری می‌کند.

 

گل صد تومانی :

 

 این گلها کم هزینه هستند و در تمام طول سال شکوفه می‌دهند. مناطق کشاورزی برای این گلها با کد 3 تا 8 و فصل کاشت‌شان پاییز است. این گیاه به خاکبرگ و قرارگیری کامل و یا نسبی در معرض آفتاب نیاز دارد. گلها در خاک مرطوب، خوب آبکشی شده، عمیق، غنی از گیاخاک و حاصل خیز شکوفه می‌دهند. آبیاری منظم گیاه یک اجبار است. گیاه باید از باد شدید حفاظت شود. این گلها در مکان‌های آفتابی بهتر شکوفه می‌دهند. بریدن برگ‌های خشک و پژمرده به صورت هر از گاهی توصیه می‌شود.

 

گلهای معطر در شب :

 

توت خاردار هندی :

 

 به آن شیپور شیطان نیز گفته می‌شود (مناطق با کد 8 تا 11 برای آن مناسب است) و به رنگ‌های صورتی، قرمز، زرد و سفید موجود است و پرچم طلایی رنگ دارد. این گیاه در خاک حاصل خیز به خوبی رشد می‌کند و به آبیاری منظم و کود دهی نیاز دارد. نور کافی و فراوان جوانه زنی آن را افزایش می‌دهد. بوی خوش و شیرین این گلها، احساس مناطق گرمسیری را به شما می‌دهد.

 

توتون :

 

 بوی خوش این گلها در شب شدیدتر می‌شود. گلهای گیاه توتون به هنگام غروب باز می‌شود؛ اما این گیاه جاودانه، عمر کوتاهی دارد. مناطق پرطاقت برای این گیاه با کد 5 تا 11 است. خاک باید مرطوب باشد اما خیس نباشد. کاشتن این گیاه در مکا‌ن‌های آفتابی و نسبتاً سایه توصیه می‌شود. بریدن برگ‌های خشک و پژمرده این گیاه، برای افزایش شکوفه‌های زیبا می‌تواند ایده‌ی خوبی باشد. حذف گلهای بی‌رمق نیز سلامتی این گیاه را افزایش می‌دهد.

 

گل پامچال غروب :


 
منشأ آن در اصل آمریکای شمالی است. این گلهای زرد زیبا به این نام خوانده می‌شوند چون فقط در شب شکوفه می‌دهند. این گیاه دو ساله از ماه مه تا جولای شکوفه می‌دهد. مناطق با کد 3 تا 11 بهترین مناطق کشاورزی هستند که این گیاه می‌تواند در آنها به خوبی رشد کند. گیاه با خاک خوب آبکشی شده سازگار می‌شود. رایج‌ترین آفاتی که این گیاه از آنها رنج می‌برد شته‌ها، لکه‌های برگ، زنگار و غیره هستند. روغنی که از این گلها به دست می‌آید در درمان بیماری‌های قلبی مختلف، ورم مفاصل و غیره به کار می‌رود.

 

گلهای معطر هاوایی :

 

بوته یاسمن :

 

 پلامریاس و یا گل‌های گردنبندی هاوایی نام‌های دیگری است که به بوته یاسمن داده شده و کد کشاورزی آن 10 تا 11 است. این گل به رنگ‌های گرم و غروبی موجود است. این گیاه گرمسیری به آفتاب کامل و خاک خوب آبکشی شده نیاز دارد. این گلها نسیم دریایی را تحمل می‌کنند اما قادر به تحمل بادهای شدید نیستند. کودهای آلی برای این گیاه توصیه می‌شود. شما می‌توانید از تکنیک‌های هرس مختلف برای افزایش شکوفه دهی این گیاه استفاده بکنید. این گل به خاطر قارچ خراب می‌شود؛ در نتیجه مراقبت درست و مناسب لازم است.

 

توبرز :

 

 نوع گیاه از نوع جاودانه است و گلهای پیازی شکل آن بسیار معطر هستند. مناطق پرطاقت آن کد 7 تا 10 است. این گلها در وسط تابستان تا اواخر آن شکوفه می‌دهند. گیاه در آفتاب کامل به خوبی رشد می‌کند. مرطوب نگهداشتن خاک همانند کوددهی ماهانه برای رشد گیاه ضروری است. در برخی انواع، این گلهای سفید رنگ می توانند پرچم صورتی داشته باشند. آنها برای ساختن دسته گل مورد استفاده قرار می‌گیرند چون حتی بعد از چیده شدن، بوی خوش و زیبای خود را حفظ می‌کنند.

 

روناسیان :

 

 

 


تمام آنچه که این گلها نیاز دارند خاک غنی، سایه‌ی کم و آبیاری منظم برای شکوفه دادن خوب آنها است. این گیاه در اوایل تابستان گل می‌دهد. این گلهای ضخیم، روشن و موم مانند به خاطر عطر و بوی مستی آور خود مشهور هستند. گیاه می‌تواند هم در داخل خانه و هم بیرون خانه رشد کند. کد مناطق پرطاقت آنها 7 تا 10 است. این گیاه به خاک اسیدی و خوب آبکشی شده نیاز دارد. آبیاری منظم و رطوبت منجر به رشد سالم آن می‌شود. آفتاب کامل و کمی سایه در تابستان‌های بسیار گرم، رشد گیاه را افزایش می‌دهد.
باغچه‌ی رنگین و معطر چیزی است که روح و روان محزون شما را احیا می‌کند. همان طور که رالف والدو امرسون گفته است : "زمین بر گلها می‌خندد." این گلهای زیبا را در باغچه‌ی خانه‌ی خود بکارید و ببینید که چگونه غم و اندوه شما به خوشی تبدیل می‌شود.

مترجم :بهروزی

منبع:راسخون

۲۵ آبان ۱۳۹۵ ۱۵:۰۱
تعداد بازدید : ۱۸,۷۳۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید