تاثیرات روحی گلخانه های خانگی و کاربرد آنها

تاثیرات روحی گلخانه های خانگی و کاربرد آنها
با توجه به تاثیرات بسیار مفید و انکار ناپذیر ارتباط با فضاهای سبز و گیاهان بر آرامش و روان انسانها می توان به سادگی پی برد که بهره گیری از ایجاد فضاهای سبز هر چند محدود و پرورش گیاهان در محیط زندگی خصوصی تا چه میزان می تواند بر سلامت روانی وجسمی آحاد جامعه تاثیر گذار و مفید باشد.
 
کاربرد گلخانه خانگی:از گلخانه های خانگی در خانه ها ، آپارتمان (پاسیون و پشت بام)، باغ ها، فضای سبز و ... به منظور های مختلف استفاده می شود.

 

 در خانه : گلخانه های خانگی با اندازه های مختلف  در انواع حیاط هاو پشت بام  به منظور های مختلفی استفاده می شود.

 

با توجه به اینکه استفاده از محصولات گیاهی پرورش یافته با شیوه های غیر ارگانیک موجب بروز ضایعات و تحمیل هزینه های بسیار زیاد از ابعاد گوناگون بهداشتی واجتماعی وزیست محیطی گردیده لذا کاشت انواع سبزیجات وصیفی جات  و تولید محصولات به روشهای ارگانیک می تواند تاثیرات مثبت انکارنا پذیر بر بسیاری از جوانب زندگی انسان پدید آورد. همچنین این قبیل تولید های خانگی خود باعث صرفه جویی اقتصادی قابل توجهی به مرور زمان در زندگی شما می شود.

تاثیرات روحی و روانی: (به زندگی خود اهمیت دهیم)

 

- یک سرگرمی مفید برای تخلیه هیجانات و پیش گیری از افسردگی ها: روند رو به رشد درگیریهای روانی در زندگی روزمره انسانی و افزایش تنشهاو فشارهای ناشی از زندگی پر شتاب ماشینی که شاید بتوان از آن به عنوان یکی از مخرب ترین آثار زندگی سیستم گرا به روح و روان انسانها یاد کرد موجب بروز بسیاری از ناهنجاری های روانی ودر پی آن نارساییهای جسمی می باشد . با توجه به تاثیرات بسیار مفید و انکار ناپذیر ارتباط با فضاهای سبز و گیاهان بر آرامش و روان انسانها می توان به سادگی پی برد که بهره گیری از ایجاد فضاهای سبز هر چند محدود و پرورش گیاهان در محیط زندگی خصوصی تا چه میزان می تواند بر سلامت روانی وجسمی آحاد جامعه تاثیر گذار و مفید باشد.

 

- روند پر شتاب زندگی امروزی بی وقفه افراد جوامع بشری را به سوی بستر های قالب بندی شده زندگی ماشینی پیش می برد این در حالیست که ارتباط با گیاهان و صرف اوقاتی جهت مراقبت و پرورش آنها می تواند به سالم سازی کل فضای خانواده در بسیاری اززمینه ها یاری رسانده و بهبود بهره وری از اوقات فراغت را در پی داشته باشد .

 

- با یک نگاه هر چند گذرا به روند رو به تخریب ارتباطات عاطفی ، انسانی و خانوادگی که بی شک موجب شکل گیری معضلات بسیار در میان این کوچکترین واحد اجتماعی گردیده کاری که سرگرمیهای متداول امروز چون تلویزیون و اینترنت و بازیهای رایانه ای و ... نتوانند به ان کمک می کنند از این رویکرد نیز ایجاد فضا های سبز و کوچک خانگی در قالب گلخانه ها خواهد توانست به تدریج از پراکندگی های عاطفی و روانی و حتی فیزیکی پیش گیری نموده و آثار مثبت آرامش روانی فرد و خانواده را به زندگی اجتماعی نیز بسط دهد .

 

و شاید با آشنائی افراد با روند تولید چند محصول گیاهی که به صورت مستقیم و با مراقبت و نظارت شخصی فرد به عمل آمده است به ایجاد نگاه ژرف تر به موهبتهای الهی تبدیل گردیده و پایه های عملی و مستحکم جهت پیش گیری از روند تفکر مصرف گرا را بنیان نهد.

 

تنوع روحی و سرگرمی زیبایی و اشتغالزائی برای سالمندان: گلخانه های خانگی خود می تواند تنوع روحی و سرگرمی زیبایی برای سالمندان عزیز باشدو بیشتر لحظات بیکاری انها را پر کند.

 

لذت از طبیعت : همه ما از لذت و آرامش زندگی با طبیعت وفواید پرورش و نگهداری از گل و گیاه آگاهیم.فعالیت در گلخانه ، نگهداری و مراقبت از گیاهان ، تماشای گل دادن انها ، استفاده از محصولاتی همچون انواع سبزیجات تاثیر بسیار شگفتی در روحیه انسان دارد و این تاثیرات در اخلاق و رفتار فرد خیلی زود نمایان می شود.

 

به طور خلاصه می توان مزایای بهره گیری از گلخانه را به صورت زیر برشمرد:

 

ـ حفاظت گیاهان در برابر باد، آفات، باران، پرندگان و حیوانات
ـ کنترل آفات و بیماری ها در گلخانه آسان تر است
ـ گلخانه امکان تنظیم شرایط رشد، درجه حرارت، نور و هوا را فراهم می آورد
ـ امکان دستیابی به نتایج بهتر
ـ کاربردی و امکان اشتغالزائی
ـ امکان برنامه ریزی دقیق تر با استفاده از گلخانه موجب کاهش هزینه می گردد
ـ امکان پرورش گیاهان به منظور خودمصرفی خانوار با استفاده از گلخانه های کوچک
ـ گلخانه امکان پرورش گونه ها و واریته های متنوع را افزایش می دهد
گذشته از هر چیز دیگر در گلخانه بسیار ساده تراز کار در باغ است و از این نظر خصوصاً برای افراد سالمند و معلول میتواند مطلوب باشد.

 

http://bostane.ir/post/169

۶ بهمن ۱۳۹۷ ۱۴:۰۶
تعداد بازدید : ۸۸۲

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید