یک باغچه پر از دارو

یک باغچه پر از دارو
پرورش "گیاهان دارویی " در منزل هم سرگرمی است، هم آرامش بخش و هم پس انداز پول که در کنارش به سلامت ماندن خود نیز کمک می کنید. از این " گیاهان دارویی " برای خوش طعم و خوش مزه کردن غذا استفاده می شود.
رزماری

 

این گیاه زیبا و معطر شامل ترکیباتی چون اسید کارنوسیک می باشد که با سلول های سرطانی مبارزه می کنند. علاوه براین، بوییدن عطر رزماری حتی می تواند موجب تقویت حافظه شود. مطالعات اخیری که در دانشگاه نورتامبریا واقع در انگلیس صورت گرفت نشان داد به هنگام پاشیدن عطر رزماری در اتاق، افراد کارهای مرتبط با حافظه را با کیفیت بهتری انجام می دهند.
 

رزماری در زیر نور آفتاب و آبیاری دائمی بهتر رشد می کند. هتریک می گوید: " من دوست دارم این گیاه را در مسیر قدم زدنم بکارم تا به هنگام عبور مجبور باشم با دستم آن را پس بزنم. چرا که با این کار عطر خوش بویش در فضا می پیچد. و به شما هم همین توصیه را می کنم."

 


آویشن

 

از زمان های گذشته از آویشن برای درمان مشکلات تنفسی از جمله برونشیت استفاده می شده است. و علاوه براین، این گیاه دارای خواص ضدعفونی کننده نیز هست. یکی دیگر از ویژگی های عالی این گیاه این است که عاری از کالری است و طعم و عطر بهتری به سوپ، سالاد و هر نوع غذای دیگر می دهد !
 
گل های کوچک اما پر پشت این گیاه گزینه خوبی برای تزئین منزل به حساب می آید. آویشن را به راحتی می توان درون فضای خانه پرورش داد چرا که همیشه در اندازه کوچک خود باقی می ماند. فقط باید مطمئن بود که همواره در معرض نور خورشید قرار دارد.آویشن را می توان با استفاده از نهال آن و هم از طریق بذر آن کاشت.

 

 
اسطوخودوس

 

این گیاه نه تنها زیباست بلکه دارای فوائد بسیاری برای سلامتی می باشد. عطر این گیاه آرامش بخش و تسکین دهنده است(کمک می کند که به راحتی به خواب بروید) و دارای آنتی اکسیدانی با نام پلی فنول می باشد که برای نفخ شکم بسیار مفید است.
 
گیاه اسطو خودوس نسبتا گیاه بزرگی است که در بیرون از منزل بهتر رشد می کند. این گیاه را در محلی بکارید که روزانه به مدت هشت ساعت در معرض نور خورشید باشد. ویژگی این گیاه به گونه ایست که عمل تخلیه آب از خاک باید بدون مشکل صورت بگیرد به همین دلیل اگر تصمیم گرفتید این گیاه را درون منزل پرورش دهید باید مطمئن باشید که گلدان حاوی این گیاه دارای چندین سوراخ است تا عمل تخلیه به خوبی صورت بگیرد. اسطوخودوس بوسیله بذر، قلمه و خوابانیدن تکثیر می شود .بایستی توجه داشت که بهترین روش تکثیر این گیاه قلمه است.

 

 
گل گاوزبان

 

همه قسمت های گیاه گل گاوزبان به جز ریشه، خوش طعم هستند و استفاده های دارویی یا آشپزی دارند گل گاوزبان یک گیاه سالانه است اما زمانی که بذر گل گاوزبان در یک قسمت از باغ کاشته می شود سال بعد هم دوباره رشد می کند.در ماه تیر با ظاهر شدن گل های آبی گل گاوزبان، منظره زیبایی در باغ ایجاد می شود. 
 

 

 

 بذر گل گاوزبان باید دریک مکان آفتاب گیر یا سایه جزیی بعد از گذشت سرما کاشته شود. گل گاوزبان یک گیاه مقاوم است .باید بین هر آبیاری اجازه دهید که خاک اطراف گل گاوزبان خشک شود.در صورتی که می خواهید گیاه در سال بعد مجددا رشد کند باید اجازه دهید گیاه دانه تولید کند ولی در صورتی که نمی خواهید گیاه در سال بعد باز هم رشد کند باید قبل از تولید دانه، گل ها را بچینید. با کاشت بذر گل گاوزبان هر چهار هفته یک بار، یک منبع گل گاوزبان را تضمین خواهد کرد. 

 

مریم گلی

 

مریم گلی در ترکیبات بسیاری از محصولات زیبایی به کار می رود: این گیاه دارای خواص ضد عفونی کننده و آنتی اکسیدان است که به مقابله با پیری زودرس کمک می کند.این گیاه دارویی طبیعی برای درمان اضطراب و خستگی می باشد و در تقویت حافظه هم بسیار موثر است.
 
تنها با رعایت کردن 3 مورد می توان به راحتی مریم گلی را پرورش داد: 1 – مقدار نور زیاد 2 – خاک با زهکشی خوب 3 – گردش خوب هوا. گل های مریم گلی ظاهری زیبا به باغ می دهند.مریم گلی رامی توان خشک کرد و از آن به عنوان چاشنی در پخت مرغ استفاده کرد. 

 

 

 

گل همیشه بهار

 

قسمت‌های مورد استفاده آن گل‌ها و سرشاخه‏های گلدار است و دردرمان جوش‌ها، التهابات و ترک‏های پوستی بکار رفته و پایین‌آورنده کلسترول خون است می‌توانید گلبرگ‌های همیشه بهار را در سوپ، خورش و یا سالاد‌های خود مورد استفاده قرار دهید!
 

 

 
بذرِ همیشه بهار را در اوایلِ فصلِ بهار بکارید .آن‌ها به آسانی جوانه زده و به سرعت رشد خواهند کرد. این گیاهان در اواسطِ تابستان با گل‌های زیبایشان شما را مسرور خواهند کرد. مکانی را در باغ به این گل‌ها اختصاص دهید تا بتوانند بدونِ مزاحمت در آن برای سال‌ها رشد کنند؛ زیرا این گل هر سال در بستر خاکتان بذرافشانی کرده و گل‌های همیشه بهار جدیدی را تولید می‌کنند.

 

سنبل الطیب

 

جوشانده ریشه سنبل الطیب برای کمک به خواب، مفید است. برگ های سنبل الطیب را برای استفاده در چای جدا کنید. از برگ های تمیز و تازه سنبل الطیب به عنوان یک چای آرام بخش استفاده کنید و یا آن ها را خشک کرده و با چای خشک مخلوط کنید
 
 
بذرهای گیاه سنبل الطیب را دارند چهار تا هشت هفته قبل از این که قصد دارید آن ها را در باغ بکارید در خانه نشا کنید. نهال های سنبل الطیب در روز حداقل 6 ساعت نور مستقیم خورشید نیاز دارند. گلبرگ ها و ریشه های گیاه سنبل الطیب، بوی ترشیده مانند دارند و بوی گل های آن تقریبا شبیه بوی وانیل است. برای جلوگیری از خورده شدن نهال های کوچک سنبل الطیب توسط پرندگان، می توانید برای آن ها یک قفس سیمی درست کنید.برای برداشت ریشه ها و برگ های دارویی گیاه سنبل الطیب، یک سال کامل صبر کنید. ریشه های بالغ سنبل الطیب را در پاییز برداشت کرده و خشک کنید

ختمی
 

 

 
گیاهی است گلدار که خوب قد می کشد. برگ های پهنی دارد و گل هایش صورتی رنگند. ختمی چند نوع است. نوعی ختمی که گیاهی است یکساله به وسیله کاشت بذر ازدیاد می یابد اما انواع چندساله آن به روش تقسیم بوته تکثیر می شوند. ختمی ژاپنی درختچه ای زیبا برای داخل آپارتمان است که معمولاً به روش قلمه تکثیر وبه صورت گلدانی نگهداری می شود.

 

بابونه