آشنایی با درختچه های بالا رونده

آشنایی با درختچه های بالا رونده
پیچ گلیسین » گیاهی بالا رونده ،از پرکاربردترین درختان فضای سبز برای ساختن آلاچیق ها و سایبان ها به شمار می رود .از محبوب ترین درختان زینتی باغ و خانه ها است .برگ ها دارای 13 - 7 برگچه به طول 3.5 تا 7.5 سانتیمتر می‌باشد.
نسترن (گل سرخ وحشی ) » از گونه‌های وحشی رز می باشد.گونه های بسیاری از آن در جنگلهای شمال، منطقه ارسباران و ارتفاعات فوقانی مناطق دیگر ایران به صورت خودرو یافت می شود.برگ ها پنجه‌ای و برگ ریز است. گل‌های آن ریز هستند که به رنگ‌های صورتی، سفید، قرمز و گاهی زرد از اردیبهشت تا تیر یافت می‌شوند. بوی آن‌ها ملایم و مطبوع است.کاشت این گیاه آسان است و در اکثر خاکها به غیر از خاکهای مرطوب و اسیدی رشد می‌کند.در خیابان ها و پارکها ، گونه‌های رونده و زیبای نسترن با آویزان شدن از حصارها ، داربستها و دیوارها مناظز زیبایی را به وجود می‌آورد. در محل آفتابی به خوبی رشد می کند . به سرما مقاوم است، نیاز به هرس دارد که بلافاصله بعد از گل دادن صورت می‌گیرد.

 

 

 
پیچ امین الدوله » از گیاهان بالارونده همیشه سبز ، خزنده و پیچنده با گلهای زیبا و معطراست. در بیشتر منازل قدیمی برای پوشش آلاچیق ، چَپَر ، داربست های چوبی از آن استفاده میکرند.این گیاه رشد سریعی داشته و سطح وسیعی را می‌پوشاند برای کاشت در بالای دیوارهای سنگی و کنار نرده‌ها و داربستها بسیار مناسب است. به طوری که با آویزان شدن از آنها منظره‌ای زیبا به وجود می‌آورد.برگ ها همیشه سبز ، تخم مرغی، گل ها بسیار معطر است ابتدا به رنگ سفید و بتدریج به رنگ زرد در می‌آید. بعضی از گونه ها داری گلهای صورتی و زرد رنگ می باشند.در نور کامل ، نیم سایه و سایه کامل و در تمام خاکها به خوبی رشد می‌کند. مقاوم به سرما است. شاخه‌های قدیمی گل دهنده بلافاصله بعد از گل دادن و یا در زمستان باید هرس شوند.

 

 

 
کلماتیس » گیاهی رونده و خزنده برای پوشاندن نرده ­های باغ­ها یا استفاده در آلاچیق‌ها و هرجاییکه بخواهند منظره سبز و همراه با گل ایجاد کنند از این گیاه استفاده می­کنند.برگ ها به صورت پنجه‌ای است.گل ها ارغوانی یا قرمز مایل به ارغوانی می‌باشد.رنگ آبی، بنفش و صورتی در اندازه ­های کوچک و بزرگ کلماتیس باعث شده که آن را به منظورهای مختلف استفاده کنند.این گیاه از اوایل اردیبهشت ماه تازمان سرما به حالت گلدار دیده می ­شود. کلماتیس برای فضای آزاد که خواهان گل­هایی با دوره طولانی گل ­دهی باشد مناسب است.گیاهی است بسیار مقاوم و باید به طریقی کاشته شود که قسمتهای هوایی در نور کامل قرار گرفته و ریشه‌ها خنک نگه داشته شود.برای خنک نگه داشتن خاک بهتر است گیاه را در سایه یک بوته کوچک کاشت.

 

 

 
پیچ اناری » از گیاهان رونده با سرعت رشد نسبتاً زیاد محسوب می شود که ساقه های آن توسط ریشه های هوایی به دیگر اجسام می چسبند و خود را بالا می کشند.گیاهی چند ساله و خزان کننده است .برگها چرمی ، مرکب از 7 تا 9 برگچه تخم مرغی شکل ، دندانه دار و براق است.گل ها شیپوری به رنگ نارنجی ،قرمز و زرد است . فصل گلدهی از اواخر بهار تا پاییز است ، برخی حتی تا فرا رسیدن سرمای اول زمستان به گلدهی خود ادامه می دهند.نور کامل خورشید برای تکمیل رشد و ایجاد گلها ضروری است.

 

 
پیچ گلیسین » گیاهی بالا رونده ،از پرکاربردترین درختان فضای سبز برای ساختن آلاچیق ها و سایبان ها به شمار می رود .از محبوب ترین درختان زینتی باغ و خانه ها است . برگ ها دارای 13 - 7 برگچه به طول 3.5 تا 7.5 سانتیمتر می‌باشد. گل ها به صورت مجتمع به رنگ آبی و بنفش می‌باشد و دارای عطر ملایمی است. گل دهی در اواسط بهار و اواسط تابستان می باشد. رشد سریعی داشته و در طی زمان گلدهی و در طول رشد نیاز به آب کافی و زهکشی مناسب دارد. اگر در نقاط آفتابی کاشته شود گلدهی بیشتر می‌شود و نیاز به هرس نیز دارد.

 

 

 

منبع:

 http://nargil.ir/Gardening-Tricks.aspx?id=20160802&cid=61984

۳ تیر ۱۳۹۹ ۰۹:۱۶
تعداد بازدید : ۳۴,۶۷۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید