گیاه ساکولنت چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

گیاه ساکولنت چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
ساکولنت ها گیاهانی با حدود ۶۰ خانواده و ۳۰۰ گونه هستند. بافت‌های این گیاه هان برای تطابق با شرایط خشکی و کم آبی تغییراتی پیدا کرده است که بتواند آب را در خود ذخیره کند و دوام بیاورد...
،  در واقع آب در برگ های گوشتی یا ضخیم، ساقه و ریشه ذخیره می شود . به وسیله ساختن  و ذخیره حداکثر رطوبت موجود در منطقه این گیاهان با محیط منطبق شده‌اند و حتی در شرایط خشکی  ای که گرما به قدری است که دیگر گیاهان توانایی رشد در آن را ندارند این گیاهان می‌توانند باقی بمانند، رشد کند وتکثر پیدا کند.

برگ های ساکولنت:

 گیاه ساکولنت چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟


گیاه ساکولنت چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟

برگ های این گیاه  به صورت غالب از سلول‌های ذخیره کننده آب تشکیل شده‌اند که با لایه‌ای از بافت فتوستنز کننده پوشیده شده‌اند. که ساختار ذکر شده باعث می شود گیاه حداکثر توانایی برای ذخیره آب و بقا در شرایط خشکی را داشته باشد.

به عنوان مثال: آلوئه، هاورثیا، لیتوپس

ساقه ساکولنت:

 گیاه ساکولنت چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟ساقه گوشتی این گیاهان  از سلول‌های ذخیره‌ کننده آب تشکیل شده است که با لایه‌ای از بافت فتوسنتز کننده پوشیده شده است. برگ ها به صورت حداقل وجود داشته یا اصلا وجود ندارند و این به علت آن است که سطح برگ برای تبخیر آب کاهش پیدا  کند. در نتیجه ساختار ساقه به گونه ای است که این گیاه در شرایط خشک حداکثر دوام را داشته باشد.

به عنوان مثال: اکثر کاکتوس‌ها، افوربیا، استافیلا

ریشه ساکولنت:

 گیاه ساکولنت چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟ریشه متورم و آب‌دار این گیاهان  اب را در زیر زمین ذخیره کرده و از گرما و حیوانات گرسنه محافظت می‌کند. برگ ها و ریشه‌ها در زمانی که فصل خشک است می ریزند و تنها ساقه باقی می ماند که این واکنشی در برابر شرایط خشکی است که باعث بقا این گیاهان در شرایط گرم و خشک و نامطلوب میشود. .

مثال: Calibanus hookeri, Fockea edulis, Pterocactus kunzei, Peniocereus striatus.

نویسنده: نسیم خدابنده لو...دانشجوی کارشناسی مهندسی فضای سبز دانشگاه تهران

 

منبع:

 http://landscapers.ir/


۲۴ خرداد ۱۳۹۵ ۱۵:۳۲
تعداد بازدید : ۴,۲۵۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید