ازدیاد گیاهان

ازدیاد گیاهان
ازدیاد عبارت است از افزایش در تعداد گیاهان با استفاده از کاشت بذر، قلمه، ریشه، برگ، ساقه زیرزمینی، پاجوش یاپاگیاه، تنه جوش، پیاز و بالاخره خوابانیدن گیاه به روشهای مختلف.
کشت بذر

 

متداولترین را ه تکثیر، کشت بذر می باشد. بسیاری ازگیاهان با این روش تکثیر می شوند، ولی باید بدانید امکان دارد گیاهان به وجود آمده از بذر، کاملا شبیه به پایه مادری خود نبوده و تنها از نظر ظاهر، نزدیک به گیاه مادری باشند. گیاهانی که از کاشت بذر به وجود می آیند ، معمولا بلند تر از گیاهان تکثیر شده از طریق قلمه هستند.
وسیله مناسب برای بذر کاری، سینی بذر کاری یا نیم گلدان است. سینی بذرکاری یا نیم گلدان را از کمپوست مخصوص بذر یا قلمه پرکرده و سطح آن را صاف کنید. ازفشردن خاک، خصوصا زمانی که از کمپوست با پایه پیت استفاده می کنید، خودداری نمائید.برای کاشت بذرهای ریز مانند بذر بگونیا و اسپور سرخس، باید ابتدا سطح خاک را به وسیله مه پاش مرطوب کنید یا سینی یا نیم گلدان محتوی بذر را در ظرف آبی قرار داده، تا رطوبت لازم رابه دست آورد و تا زمانی که آب درسطح گلدان ظاهر نشده به این کار ادامه دهید و اجازه ندهید که سطح آب به طور کامل از سطح کمپوست بالاتر بیاید. بذرهای ریز باید به صورت تنک و زیگزاگ کشت شوند. قبل از کاشت بذرهای درشت آنها را در آب خیسانده و سپس به خاک انتقال دهید، سپس با مقدار کمی خاک روی آنها را پوشانده و به آرامی با آب پاشهای کوچک آبیاری کنید. البته مراقب باشید که خاک روی بذر کنار نرفته وبذرها معلوم نشوند. آبیاری بعدی ممکن است بوسیله فرو بردن جزئی در آب و یا بوسیله آب پاش خوب یا مه پاش دستی مناسب صورت گیرد که در هر حال سطح آب قابل کنترل خواهد بود.

 

 قلمه

 

عبارت است از ساقه، برگ و یا ریشه که از گیاه مادری جدا شده ودر شرایطی نگهداری می گردد که در آن ریشه زایی صورت میگیرد که خود انواع مختلف دارد.  

 

روشهای مختلف قلمه زنی

 

قلمه ها بر حسب مورد می تواند به صورتهای خشبی (چوبی) ، نیمه خشبی و علفی (سبز) ، قلمه برگ ، قلمه ریشه تهیه شوند:
قلمه علفی:این قلمه ها از شاخه های علفی و در حال رشد بطول 15 - 10 سانتیمتر برداشته می شوند و با نگهداری چند برگ جوان ( برگ 3 - 2 ) در بسترهای مناسب مانند شسته پاپیت - پرلیت انجام می شود. شرط موفقیت در قلمه های علفی آلوده نشدن آنها به امراض قارچی و حفظ رطوبت طبیعی با استفاده از نایلون یا شیشه روی آنها و نیز رساندن نور کافی به قلمه ها جهت انجام فتوسنتز و تامین مواد غذایی از طریق فتوسنتز توسط برگهای نگهداری شده می باشد. مانند شمعدانی ، داودی ، میخک و …

 

 

 

 

 

 
قلمه نیمه خشبی یا نیمه سخت:در قلمه های نیمه خشبی وجود برگ همیشه ضروری نیست ولی نگه داشتن یک یا دو برگ کامل و یا نصف پهنک جهت ریشه زایی کمک می کند. در هر موقع از سال می توان این نوع قلمه را گرفت ولی اکثرا در اواخر بهار که شرایط برای ریشه دار کردن قلمه ها مساعد است. مانند داودی ، ختمی چینی ، زیتون ، مرکبات ، برگ نو و …

 

 

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۰۸:۰۹
تعداد بازدید : ۳,۴۱۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید